Düşler Akademisi Kaş’ta GO Klübü Kuruldu

Dünyada ve ülkemizde gittikçe yaygınlaşan, 4000 yıllık bir uzakdoğu strateji oyunu olan Go oyununu yaygınlaştırmak, gönüllüler ve köy gençleri ile oynamak amacıyla tesisimizde bir Go klübü oluşturuldu.
Go, 19 yatay ve 19 dikey kesişen çizgilerden olusan bir tahtada, 181 siyah ve 180 beyaz taşla oynanan bir strateji ve akıl oyunudur.

Go, son derece basit birkaç kurula dayanır, fakat karmaşık ve zor, aynı zamanda öğrenmesi bir ömür boyu süren/ hiç bitmeyen bir strateji, çok önce taktik savaşları ve en önemlisi de oyuncuların ruhsal çalışanlarının birbirine harmanlandığı, bu yönüyle “hayatın bir yansıması” diye adlandırılan, matematiğin yanı sıra, şiirin ve görsel şekillerin de aynı derecede rol oynadığı bir “ruh terbiyesi” oyunudur. Kişinin kendini eğiterek “ben” ini anlamasında, aşmasında ve “gerçek” leri kavraması, karşısındakini tanıma ve konsantrasyonu geliştirme yollarından biri olarak kabul edilir.

Go klübünde, gönüllüler, katılımcılar ve köy gençleri ile çeşitli maçlar düzenlenmekte, “:o etiği” uyarınca öğrenmek ve oynamak isteyenlerin teklifleri kabul edilmektedir.

Klüp olarak ilerideki amacımız, çeşitli yer ve zamanlarda düzenlenen Go Turnuvaların takim olarak katılmak, hatta Düşler Akademisi Kas’ta. Ulusal ve uluslararası bir turnuvaya ev sahipliği yaparak bu turnuvada da yer almaktır.

Comments

comments